Холодна Балка

Холодная Балка (рус. – Холодная Балка) – село в Біляївському районі Одеської області.

Цікаві місця с. Холодна Балка Одеської області

Потрібен досвідчений спелестолог і дігер (дослідник рукотворних підземель) зі стажем, щоб відвести мандрівників в катакомби. Таку екскурсію не замовиш в турбюро, а без гіда не обійтися – небезпечно для життя.

На березі Хаджибейського лиману, в селі Холодна балка Одеської області, залишаємо машину і починаємо нашу підземну подорож. Через кілька метрів все занурюється в непроглядну темряву і в голові спливає Морія, гноми, дракон і скарби і ще Індіана Джонс. Ми провели під землею три години і пройшли за цей час близько 5-ти км, включаючи затоплені ділянки.

Катакомби - цікаві місця с. Холодна Балка Одеської області
В катакомбах Холодної Балки

За словами нашого авторитетного провідника, одеські катакомби – найбільші за протяжністю в світі – 3000 км, а лабіринти настільки заплутані і хаотичні, що тягнуть на рекорд Гінесса.

Насправді катакомби – це поховання в підземеллях під церквами. А одеські підземелля – це шахти-каменоломні, в яких з кінця XVIII століття і по сьогоднішній день ведеться видобуток черепашнику, з якого, власне, і побудована вся стара Одеса. Видобування велося настільки активно і безсистемно, що вже до середини XIX століття під містом було занадто багато пустот і стали траплятися провали. Видобуток під самим містом припинили, на сьогоднішній день численні входи в одеські підземелля в місті закриті, а самі шахти затоплені прісною водою з того самого шару, який використовують для водопостачання міста.

Під навколишніми селами черепашник виробляють досі, і протяжність катакомб збільшується, а рівень води неухильно піднімається.

Навіть приблизна топографія підземних лабіринтів не відома. Не було і немає місця кращого, щоб щось надійно заховати. Контрабандисти, революціонери і бандити ховали тут плоди своєї діяльності. Під час війни катакомби стали новим домом для мирних жителів з усім їх скарбом і господарством, тут ховалися дезертири і квартирували партизани. Останніх було не більше 80 осіб, але вони наводили шереху на 16 тисяч окупантів, які постійно не дораховувалися людей, мостів і цілих ешелонів. Досі в підземеллях знаходять останки і артефакти минулих епох. А за легендами тут навіть є скарб у вигляді відлитого з золота макета корабля.

Сьогодні в катакомбах витримують коньяк і вино, вирощують гриби, розміщуються стратегічні об’єкти, влаштовують романтичні вечері і навіть весілля.